Anasayfa / Arkeoloji / Mumyalamadan ve Hiçbir Kimyasal Kullanılmadan Uzun Süre Dayanan Birkaç Cesetten Biri: “Manazan Güzeli”

Mumyalamadan ve Hiçbir Kimyasal Kullanılmadan Uzun Süre Dayanan Birkaç Cesetten Biri: “Manazan Güzeli”

Müzede sergilenen ve yaklaşık 14 asırdır bütünlüğünü büyük ölçüde koruyan genç kız cesedi, görenlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Taşkale köyü yakınlarında bulunan Manazan Mağaraları’ndan getirildiği için “Manazan Güzeli” olarak adlandırılan genç kız cesedini ve diğer eserleri görmek için her yıl yaklaşık 20 bin kişi müzeyi ziyaret ediyor.

Müzede kayıtlı yaklaşık 15 bin eser bulunduğunu belirten Karaman Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, “Bunlardan bin tanesi sergilenmektedir. Burada milattan önce 8 binli yıllardan bugüne birçok medeniyetin eserleri bulunmaktadır. Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Beylikler dönemi, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait önemli eserler sergileniyor. Canhasan, Süleymanhacı köyündeki Pınarbaşı ve Gökçeseki ören yerlerinde daha önce yapılan kazılarda elde edilen eserler önemli yer tutmaktadır.” diye konuştu.

“Ortamda bakteriler yaşayamadığı için ceset sağlam kalabilmiştir”

Abdullah Kılıç, Manazan Mağaraları’ndan getirilen genç kız cesedinin de müzede sergilendiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Cesedin bulunduğu Manazan Mağaraları’na jeolojide ‘tüf kaya’ denilmektedir. İçindeki ısı dört mevsim aynı kaldığı için dışarıdan yeni mikroorganizmalar bu ortamda yaşama şansı bulamamaktadır. Dolayısıyla bu ortamda bakteriler yaşayamadığı için ceset sağlam kalabilmiştir. Manazan Güzeli, dünyada mumyalanmadan ve hiçbir kimyasal kullanılmadan bu kadar uzun süre dayanabilen birkaç cesetten biridir. Yaklaşık bin 400 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. 1980’li yıllarda bulunmuş ve müzemize getirilmiştir. Kafatasındaki parçalanma dışında cesedin vücut bütünlüğü tamdır. Müzede havası alınmış özel bir cam fanusta sergilenmektedir. Üzerindeki elbiseleri, saç örgüsü bile durmaktadır.”

“Manazan Güzeli binlerce yıl daha yaşayabilecek”

Karaman Müzesi’nin arkasındaki alana yeni bir müze binasının yapılması için çalışmaların başlatıldığını belirten Kılıç, şunları söyledi:

“Yeni müzenin mimari tasarım çalışmaları tamamlanmış olup şu anda teşhir tanzim çalışmaları da bitme noktasına gelmiştir. Türkiye’de belki ilk defa temalı bir müze Karaman’da yapılmış olacak. Manazan Güzeli de bu yeni müzede çok özel bir sergileme tekniğiyle sergilenmeye devam edilecek. Bu şekilde Manazan Güzeli binlerce yıl daha yaşayabilecek. Herkesi ücretsiz gezilebilen müzemizi ziyaret etmeye ve Manazan Güzeli’mizi görmeye davet ediyorum.”

02.09.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super