Anasayfa / Arkeoloji / Mutsuz Bir Evlilik Hephaistos Ve Afrodit

Mutsuz Bir Evlilik Hephaistos Ve Afrodit

Hephaistos şanslı bir tanrıydı:aşk,tutku ve arzu tanrıçası Afrodit’le evliydi. Şehevi aşk tanrıçasının yakışıklı biriyle evlenmiş olduğunu sananlar yanıldı çünkü Hephaistos usta bir zanaatkardı ama çirkin ve topaldı. Son derece alışılmadık garip bir çift oluşturuyorlardı.Hephaistos öylesine çirkindi ki annesi Hera onu reddetmiş ve gökyüzünden aşağı fırlatmıştı.

Hephaistos ateşin,demircilerin,madeni eşya yapımcılarının ve genelde zanaatkarların tanrısıydı. Akıllı,becerikli ve yüce gönüllü olan Hephaistos’un tek kusuru sevimsiz görünümüydü.

Hephaistos Olympos Dağı’nda kabul görüp on iki önemli tanrıdan biri olarak benimsendikten sonra Annesi ile barıştı. Hephaistos güzel ve karşı konulmaz aşk tanrıçasını görünce annesine kendisini Afrodit ile evlendirmesi için yalvardı. Hera da Zeus da onun dileğini kabul etti; bu konuda Afrodit’e seçme şansı tanımadılar. Düğünleri yapıldı ama bu mutlu bir evlilik olmadı.

Aşk tanrıçası olması nedeniyle Afrodit sevgisini cömertçe veren bir yaradılıştaydı. Dolayısıyla onun evlilik dışı çok sayıda ilişki yaşamış olmasına şaşmamak gerek. Bunların en ünlüsü Hephaistos’un üvey kardeşi Ares’le olandır. Afrodit herkesin nefret ettiği tek tanrıya aşık oldu. Çok tutkulu bir ilişki yaşadılar ve bir süre bunu gizlemeyi başardılar. Zamanla buluşmalarında daha dikkatsiz davranır oldular. Hiçbir şeyi gözden kaçırmayan Helios onların ilişkisini fark etti ve doğrudan Hephaistos’a haber verdi. Aldatıldığını öğrenince öfkelenen Hephaistos intikam almaya karar verdi.

Yalnızca kendisinin kaldırabileceği kocaman bronz bir ağ yaptı. Ağı Afrodit’in yatağının başucuna farkedilmeyecek bir şekilde astı. Sonrada karısına Lemnos Adası’na gideceğini söyledi. Kocası kapıdan çıkar çıkmaz Afrodit Ares’i yanına çağırdı. Sevgililer yatağa girdiler ve bronz ağ üstlerine düştü. Çaresiz bir şekilde tuzağa yakalanan aşıklar için tek çıkar yol Hephaistos’un dönmesini beklemekti.

Hephaistos geri geldiğinde yalnız değildi; birlikteki çiftin utanmaz davranışlarına tanık olmaları için Olympos’taki diğer tanrıları da yanında getirmişti. Tanrılar Afrodit ve Ares’le dalga geçtiler ama aynı zamanda Hephaistos ile de alay ettiler, o ise bunu hiç beklemiyordu. Poseidon güzel,çıplak ve utanç içindeki Afrodit’e bakıp ona acıdı. Hephaistos’a karısıyla barışması ve onları kurtarması için yalvardı. Poseidon’un araya girmesi yüzünden mi yoksa Olympos tanrılarının takılmaları karşısında kendini aptal gibi hissettiğinden mi bilinmez,Hephaistos aşıkları serbest bıraktı.

 

Mitoloji101

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super