Anasayfa / Arkeoloji / Ölülerin Yargıçları

Ölülerin Yargıçları

Yeraltı Dünyası’nda yaşayanların kaderi Ölülerin Yargıçları tarafından belirlenirdi. Yargıçlar Yeraltı Dünyası’nda sembolik bir önem taşıyorlarsa da gerçek bir güce sahip değillerdi. Bir kişinin Tartaros’a gönderilecek kadar kötü mü yoksa Elysium’da sonsuza dek kalacak kadar iyi mi olduğum tanrılar bizzat karar verirdi. Bu nedenle Yargıçlar gölgeleri genellikle fazla düşünmeden Asphodel tarlaları’na gönderirdi.

AEACUS

Zeus ile Aegina’nın oğlu olan Aeacus tüm Yunanlılar arasında dinine en bağlı olandı. Aegina oğlunu ıssız bir adaya bıraktı ve daha sonra Zeus oğlana arkadaşlık etmesi için burada insanlar oluşturdu. Aeacus büyüyünce, annesi Aegina’nın adı verilen bu adanın yöneticisi oldu.

Aeacus’un üç oğlu oldu: Peleus, Telamon ve Phocus. Phocus ünlü bir sporcu olup herkesin hayranlığını kazanınca iki ağabeyi onu kıskanarak öldürdü. Aeacus bunu öğrenince iki oğlunu adadan kovdu, böylece geride mirasçısı kalmadı.

Aeacus adaleti ailesinden üstün tutup dindar ve dürüst bir yaşam sürdürdüğü için Zeus ölümünden sonra onu onurlandırmaya karar verdi ve Aeacus’u Ölüler Yargıcı olarak atadı. Bunun yanı sıra

Aeacus Yeraltı Dünyası’nın anahtarlarını taşıma şerefine de sahipti.

MİNOS

Minos Zeus’un Europa’dan olan bir başka oğluydu. Girit Kralı’ydı; babası gibi adil ve eşitlikçi bir yönetim sergiledi. Söylendiğine göre yasaları öylesine iyi hazırlanmış ve güzel kaleme alınmıştı ki bin yıl boyunca yürürlükte kaldılar.

Bununla beraber Minos en iyi huylu tanrı değildi. Poseidon’la kavgaya tutuştu, sayısız yasadışı ilişkiye girdi ve kendi kardeşini kıskançlık yüzünden sürgüne yolladı. Tüm kötü yanlarına karşın önderliği ve adalete bağlılığıyla ünlendi. Bu yüzden Minos da öldükten sonra Ölüler Yargıcı oldu. Yargıçlar arasında nihai kararı alma yetkisine sahipti.

RHADAMANTHYS 

Rhadamanthys Zeus’un bir başka oğlu ve Minos’un erkek kardeşiydi. Kimileri Rhadamanthys’in Minos’tan önce Girit’i yönettiğini ileri sürüyor. Yönetici olarak Rhadamanthys’in hazırladığı yasalar çok ünlenerek Sparta’ya kadar ulaştı. Rhadamantyhis Minos’la genç bir delikanlının sevgisi uğruna çatışmaya girinceye kadar Giritin yöneticisi olmayı sürdürdü. Minos kardeşinden daha güçlüydü ve Rhadamanthys’i adadan uzaklaştırdı.

Rhadamanthys Girit’ten ayrıldıktan sonra başarılı bir hükümdar olarak tanındığı Ege Adaları’na gitti ve ölünceye kadar bu adalardaki egemenliğini sürdürdü.

Rhadamanthys de bir Ölüler Yargıcı oldu. Bazı söylencelere göre gölgeler arasındaki çatışmaları çözümleyen oydu. Başka söylenceler onun Tartaros’ta egemen olduğunu ve orada bulunanları cezalandırdığını ileri sürüyor.

Mitoloji101

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super