Anasayfa / Arkeoloji / Ölümlü Medusa Ve Kardeşleri

Ölümlü Medusa Ve Kardeşleri

Medusa herkesin hakkında az çok fikir sahibi olduğu bir mitoloji anlatısı, peki Medusa nasıl meydana geldi ve kardeşleri kimler?

Başlangıç olarak Gaia yani toprak ana ve dünyanın yaratılışının temeline Kaos’u alan söylenceye göre herhangi bir erkeğin katkısı olmadan üç çocuk doğurdu. Bunlardan biri Pontus yani Deniz’di. Gaia evrenin unsurlarını oluşturduğu sıralarda oğlu Pontus ile çiftleşti ve bu birleşmeden beş çocuk dünyaya geldi: Ceto, Eurybia, Nereus, Thaumas ve Phorcys.

Bu kardeşlerin Medusa’ya ulaşan noktası burada…

Güzel Ceto Deniz Canavarlarının Tanrıçası olarak tanımlanıyor, Ceto kardeşi Phorcys ile çiftleşiyor ve çok sayıda çocukları oluyor. Bu çocuklar;

Graeae: Bu üç kız asla gençliğin tadını çıkaramayacak yaşlı kadınlar olarak doğdular. İsimleri Deino,Enyo ve Pemphredo’ydu. Söylencelerde hep birlikte yer alan bu kız kardeşlerin hiç de hoş olmayan görünümleri vardı.Sahip oldukları tek bir gözü ve tek bir dişi paylaşırlardı. Gün ışığından yoksun olarak her zaman karanlıkta yaşarlardı.

Echidna: Başka bir canavar olan Echidna çok güzel bir kadının vücuduna sahipti ama ayak yerine yılan gibi kuyruğu vardı. Klasik mitolojide çok sayıda canavar doğurmasıyla tanınır. Aynı zamanda bölgesinden geçen insanlara pusu kurduğu, onları yakalayarak yalayıp yuttuğu söyleniyor.

Hesperidler: Bu kızlar su perisiydi. Sayıları söylenceden söylenceye değişmekte (ebeveynleri de) ama çoğunlukla üç kız olarak bilinirler: Aegle, Erytheia ve Hesperethusa. Hesperidler kız kardeşlerinden biraz daha hoş görünümlüydü ve hepsi de şarkı söyleme yeteneğine sahipti. Hesperidler, Hesperid Bahçesi’nde yaşıyor ve orada altın elma veren bir ağacı koruyorlardı.

Ladon: Bu oğul yüz başlı bir canavardı. Kız kardeşiyle Hesperidlerin Bahçesi’nde yaşıyordu ve altın elmaların önde gelen bekçisiydi. Öldürüldükten sonra büyük bir takımyıldızına dönüştü.

Gorgonlar: Bu üç kız çirkinlik konusunda kardeşlerinden (Graeae) geri kalmıyorlardı. Saç yerine yılanlara, uzun dişlere, tunç pençelere, kanatlara ve insanları taşa döndürecek bakışlara sahip canavarlardı. Hem ölümlüler hemde ölümsüzler bu canavarlardan korkarlardı. Gorgonlardan yalnız ikisi ölümsüzdü: Euryale ve Stheno. Üçüncüsü ve bizim en iyi bildiğimiz Medusa ölümlüydü.

 

Mitoloji101

Dikkatinizi Çekebilir...

Urartular Döneminde Deniz Taşımacılığında Önemli Faktör: Van Gölü

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, kentteki kazılar …

Tanıtımından 52 Yıl Sonra Açılan ‘Siyahi Medeniyetler Müzesi’

Batı Afrika’da yer alan Senegal ülkesinin başkenti Dakar’da yapımı uzun yıllar süren Siyahi Medeniyetler Müzesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super