Anasayfa / Arkeoloji / Otel İnşaatında 2000 Yıllık Tarihi Kalıntılar Bulundu

Otel İnşaatında 2000 Yıllık Tarihi Kalıntılar Bulundu

Alınan bilgilere göre, Kadıköy’de İbrahim Mahallesinde 21 katlı bir otel inşaatı projesinde, hafriyat çalışmaları sırasından kalıntılara rastlanıldı. Durumun yetkililere bildirilmesi ile birlikte inşaat alanında çalışmalara başlandı. Söz konusu alan, Haydarpaşa’daki Khalkedon (Kadıköy) kazılarının bittiği noktaya yaklaşık 300 m mesafede yer alıyor ve Gardaki kazı alanı ile birleştiğinde 2.5 km’lik bir alana yayılmış oluyor.

9 bin 43 metrekarelik arsanın tapusu Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’ndan 2016 yılında Tecim Yapı Elemanları İnşaat LDT. Şirketine geçmişti. İş Bankası GYO aynı yıl hissenin yüzde 45’ine ortak olmuştu. Turizm tesis alanı olarak görülen parselden 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli kültür varlıkları çıkması nedeni ile, parselin uygulama imar plan notlarında “Korunması gerekli kültür varlığı tespiti halinde ilgili Koruma Kurulu kararları doğrultusunda uygulama yapılacağı” belirtildi.

Erken Bizans Dönemine Ait Dükkanlar

Arazi sit alanı içinde bulunmadığından arkeologsuz başlayan hafriyat çalışmalarında tarihi eserlere rastlanılması sonucu Müteahhit firma tarafından İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne Müracaat edildi. Arkeologlar tarafından devralınan alanda başlanılan kazı çalışmalarında yaklaşık 5-6 m. genişliğinde, Erken Bizans dönemine ait olduğu bildirilen bir cadde kalıntıları ortaya çıkarıldı. Söz konusu caddenin etrafında dükkan olduğu tahmin edilen yapıların temelleri, mermer sütun başlıkları, sütun kaideleri ve sütunlar da ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar durumu fotoğraflayarak bir rapor hainde İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdiler. Söz konusu kalıntıların 2000 yıllık olduğu düşünülüyor.

Müze uzmanları bulunan alanın Khalkedon antin kentine ait önemli bir çarşı ve caddeye ait olabileceğini belirttiler. Geç Roma veya Genç Antik Çağ ve Erken Bizans dönemlerine tarihlenen kültür varlıkları ile ilgili arkeolojik kazılar genişledikçe net bir sonuca varılacağı, içlerinde devşirme (yakınlardaki bir tapınak ya da önemli bir yapıya ait olan) buluntuların da tespit edildiği, geniş planlı temel kalıntılarla ilgili de araştırmalara devam edildiği bildirildi.

Şimdi Ne olacak

Uzmanlara göre taşınmaz kültür varlığı konumundaki buluntuların yerinden kaldırılarak başka bir yerde sergilenmesinin imkanı yok. Bu durumda iki seçenek gözüküyor; ya buluntular bu haliyle korunacak ve arkeolojik kazılar tamamlandıktan sonra, kazı alanı arkeolojik park olarak ayrılacak ya da otel projesi tamamen rafa kaldırılacak. Seçimi yapacak olan Kurul da; Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu.

Konu ile ilgili olarak düşüncelerini bildiren Nezih Başgelen şu ifadelerde bulundu:

“Ortaya çıkan bu antik yol ve etrafındaki eserlerin varlığı İstanbul’un tarihi topoğrafyası ve arkeolojisi açısından önemli bulgular. Daha önceleri gerek Kadıköy Acıbadem’de Eylül 2002 tarihinden bu yana faaliyet gösteren Tepe Nautilus AVM’nin temel kazılarında gerekse Marmaray kazılarında  arkeolojik eserlere ve nekropol buluntularına rastlanıldığı göz önüne alınırsa bu temel kazısında da çok daha ilginç bilgilere rastlanabilir.”

12.01.2019 HÜRRİYET

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super