Anasayfa / Arkeoloji / Özetle Arkeolog Biyografileri

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Özetle Arkeolog Biyografileri

Ekrem Akurgal

30 Mart 1911 de Hayfa da dünyaya gelmiştir.1931’de İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Devlet sınavını kazanarak Almanya’da arkeoloji öğrenimi gördü.1935 yılında Soyadı Kanunu çıkınca, babasının isteği üzerine, bir Sümer kralının adı olan ve Sümerce’de a-‘baba, su’ kur- ‘ülke’ ve gal-‘büyük’ kelimelerinin yan yana gelmesinden oluşan Akurgal soyadını aldı. A-KUR-GAL Türkçeye tercüme edilmek istenirse: “Büyük ülkenin babası” anlamına gelmektedir.[1]

1957 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde ordinaryüs profesör oldu.

Ege‘de Foça (Phokaia), Çandarlı (Pitane), ÇeşmeIldırı Erytrai ve Smyrna/Bayraklı-Tepekule Höyüğü) antik kentlerini ortaya çıkarmıştır. Ölümüne dek uzun süre Bayraklı -Eski İzmir kazılarını yürüttü. Eski Yunan, HititHatti ve eski Anadolu Uygarlıkları üzerine çeşitli dillerde sayısız eseri yayınlanmıştır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesiydi.

Çalışmaları, kendisi de bir uzman arkeolog olan ve sağlığında en yakın asistanlığını yürüten eşi Meral Akurgal tarafından sürdürülmekteydi. Akurgal, Türkiye’de arkeoloji bölümlerinde akademik olarak görev yapmış ve yapmakta olan birçok arkeoloğun hocasıdır. Bu yüzden “Hocaların Hocası” olarak anılır.

Akurgal, Avrupa‘da yedi akademiye üyedir ve dünyadaki pek çok bilim kuruluşunun şeref üyesidir.
Akurgal, 2002 yılında İzmir‘de öldü. Ordinaryüs Prof. Ekrem Akurgal’ın 30 yılını verdiği Smyrna kazısına gömülme isteği yerine getirilmedi.

Gertrude Bell 

Gertrude Bell Durham, İngiltere de, 14 Temmuz 1868 tarihinde doğdu. Oxford’da  gezgin ve arkeolog olarak kariyerine başladı.Farsça ve Arapça yı akıcı bir şekilde konuşabiliyordu, Bell 1921 yılında Irak devletinin kurulmasına katkıda bulundu ve bunun yanı sıra Irak Ulusal Müzesin de ayrıca  I. Dünya Savaşı  sırasında Kahire’de İngiliz hükümeti için çalıştı. Bell, 12 Temmuz 1926 tarihinde Bağdat’ta vefat etti.

Thor Heyerdahl

1914 doğumlu, Thor Heyerdahl Norveç’te büyüdü. Oslo Üniversitesin de zooloji okudu. 1936 yılında, Heyerdahl Fatu Hiva Pasifik adada yaşamak için gitti.Gemiyle Peru dan Fransız Polinezyası na   dünyaca ünlü yolculuk yaptı 1947 Kon-Tiki isimli kitabında yer verdiği bu macera uluslararası bir hit haline geldi.  1953 yılında, Heyerdahl Galapagos Adaları’na bir arkeolojik sefer yaptı.. İki yıl sonra,  Paskalya Adası na gitti ve daha sonraki yıllarda, Heyerdahl Peru ve Kanarya Adaları piramitleri kazısında bulundu. 2002 yılında öldü.

Howard Carter

Howard Carter 1874 yılında İngiltere‘nin başkenti Londra‘da, Kensington semtinde dünyaya geldi. Babası yetenekli bir sanatçı olan Samuel Carter, annesi ise Martha Joyce (Sands)’tur. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk‘ta geçti.

Mısır’da arkeoloji çalışmaları yapıp, Sir F.Petrie’nin Tell el-Amarna kazılarına katılan (1892) Howard Carter, Mısır hükümeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne atandı. Teb kazılarına katılıp (1910) Mısır kraliçesi Hatşepsut‘un mezarının bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon’la işbirliği yaparak Teb’de Krallar Vadisi‘nde araştırmalara başladı ve Çocuk Kral Tutankamon‘un mezarını keşfetti (1922).Antik Çağ Servisi ile çok ters düştü. Times gazetesine verdiği imtiyazlar yüzünden Mısır basını onu hiç sevmedi. Lord carnavon ile de şiddetli bir tartışma yaşadı.Carnavon’ın yaşarken izin vermemesine rağmen, o öldükten sonra Lady Evelyn ile evlendi.

Robert John Braidwood

(29 Temmuz 1907, Detroit15 Ocak 2003, Chicago), ABD‘li arkeolog.

1933 yılında Michigan Üniversitesi’nden mezun oldu. 1933-38 yılları arasında arkeolog James Henry Breasted ile birlikte Amik Ovası‘nda arkeolojik çalışmalar yaptı.

1937 yılında, hayat boyu beraber çalışacağı üniversite arkadaşı Linda Schreiber ile evlendi.

1943 yılında Chicago Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Profesör unvanıyla emekli olana kadar bu üniversitede çalıştı.

1947 yılında radyokarbon tarihleme yöntemini öğrendi ve arkeolojik buluntulara uyguladı. Aynı yıl Irak’ta Jarmo kazısına başladı. Özellikle Neolitik Devrimin başlangıcına yönelik sorulara cevap bulmaya çalıştığı bu kazıda, arkeologların yanı sıra biyologlar ve jeologlarla da çalışarak arkeolojide disiplinlerarası çalışmanın ilk örneğini verdi. Irak’taki siyasi sorunlar yüzünden Jarmo kazısını sona erdirmek zorunda kaldı. İleriki yıllarda benzer disiplinlerarası çalışmaları Türkiye ve İran’da gerçekleştirdi.

1963-88 yılları arasında Güneydoğu Anadolu’da çalıştı. Özellikle İstanbul Üniversitesi‘nden Halet Çambel ile gerçekleştirdiği Çayönü kazılarında, bu bölgede günümüzden 8.000 yıl önce avcı-toplayıcılıktan tarıma geçildiğinin kanıtlarını ortaya çıkardı.[1]

Eskiçağ arkeolojisi hakkında sayısız makalesi ve 1995 yılında Arkeoloji ve Sanat Yayınları tarafından Tarih Öncesi İnsan adıyla Türkçeye çevrilen Prehistoric Men adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir...

Son 10 Yılın Ziyaretçi Rekoru: Troya Antik Kenti

UNESCO’nun 1998 yılında “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne aldığı  Tevfikiye köyünde bulunan 5 bin yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Troya …

Bayburt Kalesi’nde Gün Yüzüne Çıkarılan Tarih

Tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik bir noktada olduğu için yüzyıllarca güvenilir üs olarak tercih edilen Bayburt Kalesi’nde yürütülen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super