Anasayfa / Arkeoloji / Palmira Kemeri 3D Yazıcıda

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Palmira Kemeri 3D Yazıcıda

IŞİD tarafından ele geçirilen Suriye’deki Palmira Antik Kenti’nin kemerinin üç boyutlu kopyası Londra ve New York’ta sergilenecek.

Palmira Antik Kenti’ndeki iki bin yıllık Bel tapınağından geriye kalan, 15 metre yüksekliğindeki kemerin bire bir kopyası önümüzdeki yıl Londra’daki Trafalgar Meydanı ile New York’taki Times Meydan’ında sergilenecek.

palmira2

‘Çölün gülü’ olarak adlandırılan Palmira, Mayıs ayında IŞİD’in eline geçmiş, örgüt 3 ay sonra da antik kentin sorumlu arkeoloğu olan 82 yaşındaki Halid Esad’ı öldürmüştü. Palmira, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde de yer alıyor.

Kemerin kopyası 3 boyutlu yazıcıyla üretilecek. Eylül ayında elde edilen uydu görüntüleri, IŞİD’in, Bel tapınağını tamamen yıktığı yönündeki haberleri doğrulamıştı.

Projenin başındaki isimlerden Oxford Dijital Arkeoloji Enstitüsü Direktörü Alleksi Karenovska, “Kemerin küçük ebattaki kopyaları bütün dünyadaki okul, müze ve kent meydanlarında teşhir edilecek” dedi.
AFP

Dikkatinizi Çekebilir...

Mozaikli Lahitten Mumyalanmış 2 Ceset Çıkarıldı

İznik’te  Hisardere Mahallesi yolu üzerinde İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma Dönemine ait olan 3’üncü yüzyıldan kalma …

Doğu Anadolu’da 2600 Yıl Önce Oluşturulmuş ‘Toplu Konut’ Alanı

Van’ın Erciş ilçesinin kuzeyinde yer alan Zernaki Tepe’de, modern toplu konut anlayışının Doğu Anadolu’daki ilk örneği olduğu düşünülen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super