Anasayfa / Arkeoloji / Amerika / Peru’da Kurban Edildikleri Düşünülen 132 Çocuğa Ait Toplu Mezar Bulundu

Peru’da Kurban Edildikleri Düşünülen 132 Çocuğa Ait Toplu Mezar Bulundu

Güney Amerika ülkesi Peru’nun kuzeyindeki Huanchaco bölgesinde arkeologlar tarafından, yaklaşık 550 yıl önce toplu şekilde kurban edildiği düşünülen 132 çocuğa ait toplu mezar bulundu. Arkeologlar, elde ettikleri bilgilere dayanarak doğa güçlerini memnun etmek isteyen antik bir medeniyetin var olduğu Chimu döneminde çocukların topluca öldürüldüğünü düşünüyor. 2018 yılında Peru’nun Trujillo kenti yakınlarında bulunan 137 çocuğa ait kalıntılara benzer benzer bulguların bulunduğu aktarılarak, 132 çocuğun toplu şekilde kurban edildiği düşünülüyor.

Perulu arkeolog Gabriel Prieto başkanlığındaki araştırma ekibi tarafından 2018 yılında yürütülen kazılarda ülkenin kuzeyinde yaşları 5 ila 14 arasındaki değişen 137 çocuk, 3 yetişkin ve 260 yavru lamaya ait kalıntılar bulunmuştu. Pasifik okyanusuna bakan bir yamaçta bulunan mezarda çocukların göğüs hizasında kesikler olduğu ve kalplerinin çıkarıldığı da açıklanan bilgiler arasındaydı.

Harvard Üniversitesi Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi Müdürü Jeffrey Quilter, bulunan toplu mezarlarını “Dikkat çekici bir bulgu” olarak nitelendirdi.

18.01.2019 SonDakika.com

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super