Anasayfa / Arkeoloji / Şanlıurfa’da ‘Göbeklitepe Yılı’ Heyecanı

Şanlıurfa’da ‘Göbeklitepe Yılı’ Heyecanı

Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göbeklitepe‘nin hem ülke hem de kent turizmi açısından çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, ören yerinin Dünya Miras Listesi‘ne alınması sayesinde bölgede bu yıl turizmde ciddi bir artış yaşandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Turizmde 2019 yılını ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak ilan ediyoruz” açıklaması, turizmciler tarafından sevinçle karşılandı. Bu açıklamanın kendilerini çok memnun ettiğini belirten Çoban, devamında şöyle konuştu:

“2019 ‘Göbeklitepe Yılı’ oldu. Bu hem Şanlıurfa hem de bölgemiz için mutlu ve umut verici bir gelişme. Biz turizmciler olarak çok heyecanlıyız. 2018 yılı turizm anlamında çok iyi geçti. Konaklama anlamında 1 milyona ulaştık, günübirlik ziyaret anlamında ise 4 milyonu aştık. 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle Şanlıurfa, turizmde altın yılı yaşayacaktır. Hükümetimiz ve yetkililerin yürüteceği çalışmalarla çok iyi bir yıl bizi bekliyor olacak. Bu anlamda kentte her anlamda yoğun bir çalışma yürütülmesi gerekiyor. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendirmeliyiz.”

Göbeklitepe Yılı Açıklamasına Duyulan Heyecan

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı ve bir turizm acentesinin sahibi Rahime Yaşar, söz konusu kararın çok önemli olduğunu vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür ettiğini bildirdi.

Gelecek yılın “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesinin turizme de katkı sunacağını söyleyen Yaşar sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu anlamda bizim de şimdiden her anlamda çok iyi hazırlık yapmamız gerekiyor. Çünkü bu yıl bile Göbeklitepe’nin Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesiyle turizm yoğunluğu yaşadık. Oteller tam doluluğa ulaştı. Bunun için bir an önce gerek konaklama, gerekse diğer alanlarda yetkililerin hummalı bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Göbeklitepe bizim için önemli bir şans, bunu en güzel şekilde değerlendirmemiz lazım. İnşallah bu fırsatı iyi değerlendiririz.”

Kültür ve Turizm İl Müdürü Aydın Aslan’da Göbeklitepe ile ilgili açıklamaların kentte heyecan yarattığını vurgulayarak, en kısa sürede çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Göbeklitepe

Şanlıurfa‘nın merkez Haliliye ilçesinin kent merkezine 18 kilometre mesafede, Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ören yeri,  ilk kez 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilmiştir. Ören yerinde çalışmalar 50 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir.

Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi tarafından 1995’ten bu yana ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik döneme ait, boyları 3 ila 6 metre, ağırlıkları da 40 ila 60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu.

Kazılarda aynı zamanda, 8 ila 30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli, dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserlere de ulaşıldı.

Göbeklitepe, yaklaşık 6 yıl önce UNESCO “Dünya Miras Geçici Listesi”ne alınmış, temmuz ayında Bahreyn’de düzenlenen 42’nci Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmişti.

 

26.12.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super