Anasayfa / Arkeoloji / Satala Antik Kenti’nde Gün Yüzüne Çıkan Tarih

Satala Antik Kenti’nde Gün Yüzüne Çıkan Tarih

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyü sınırları içerisindeki Roma İmparatorluğu’nun askeri karargah olarak kullandığı Satala Antik Kenti’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen izin ve Gümüşhane Valiliğinin desteğiyle yürütülen çalışmalarda, Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şahin Yıldırım başkanlığındaki 25 kişilik ekip görev alıyor.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz ile kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 2-3 aydır devam ettiğini bildirdi.

2 Bin Yıllık Bir Mekan Ortaya Çıkarıldı.

Satala Antik Kenti’ndeki tarihi varlıkları ve değerleri önemsediklerini belirten Memiş, şöyle konuştu:

“Zaten varlığından haberdardık ancak hocamızla beraber buradaki tarihi değerlerimiz gün yüzüne çıkmaya başladı. 2 bin yıllık bir mekanı hocamız ekibiyle birlikte ortaya çıkardı. Burası Roma İmparatorluğu döneminde 15. lejyon olarak doğuda en uçtaki askeri birliğin konuşlandığı yer. Biz yeni başladık ama en az 10 yıl kadar bu bölgede kazı çalışmalarına devam edeceğiz.”

Memiş, hem Bakanlığın imkanları hem de yerel imkanları kullanarak kazı çalışmalarından daha fazla sonuç almayı ümit ettiklerini söyleyerek şöyle devam etti:

“Önümüzdeki yıllarda buradaki tarihsel yapının bir benzerini, mikro ölçekteki görselini, Roma askerleri, lejyonlarının görselleriyle beraber buraya gelen ziyaretçilere göstereceğiz.”

Satala Antik Kenti’nin Gümüşhane için önemli bir turizm potansiyeli olacağına dikkati çeken Memiş, Tomara Şelalesi, Zigana Kayak ve Turizm Merkezi, Limni Gölü, Karaca Mağarası, Torul Kalesi cam seyir terasının ardından Satala Antik Kenti’nin de önemli turizm güzergâhlarından biri olacağını ifade etti.

Satala, Günümüze Kadar Gelen Tek Lejyon Kalesi

Kazı başkanı Doç. Dr. Şahin Yıldırım, Satala Antik Kenti’nin tarihsel açıdan önemine değinerek, şöyle konuştu:

“Toprağı kazar kazmaz bulgular ortaya çıkmaya başladı. Kazar kazmaz Roma’nın 2 bin yıllık ana kampının lejyon duvarları karşımıza çıktı. Bununla beraber hemen onun alt seviyelerinde ise 600 yıl boyunca kullanmanın getirdiği etkiyle bu mekanlar işlev değişikliğine gitmiş ve ocaklar karşımıza çıkmaya başladı. Daha sonraki evrelerde burası başka bir yapının mutfağı haline dönüştürülmüş. Bir zamanlar komutanın ana kampı iken daha sonra mutfak yapısına dönüşmüş durumda. Orta Çağ’a ait birçok bronz sikke buradaki yapıyı tarihlendirmemizi sağladı.”

Kazı çalışmaları sırasında lejyon gruplarca yapılmış damgalı ve mühürlü tuğlaların çıktığını belirten Yıldırım, lejyon kampının 20 hektara yakın bir alanı kapsadığına dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“MS 1. yüzyıldan itibaren Roma imparatorunun yapmış olduğu askeri düzenlemelerle doğuda Sasanilerle bir sınır hattı oluşturmuşlar. Bu sınırlara da 4 lejyon kalesi yerleştirilmiş. Satala, günümüze kadar gelen tek lejyon kalesi. Zeugma’daki henüz bulunmuş değil, Samsat’taki su altında kaldı, diğerleri de modern yerleşimin altında. Yani Satala günümüzde lejyonların ana kalelerinin tek örneği durumunda. Bu bakımdan çok önemli.”

Kazıya Legatus olarak bilinen lejyon komutanının ana üssünden başladıklarını, ana çalışma yerinin lejyonun kalesinin bulunduğu yer olarak tercih edildiğini ve bu alanda yoğunlaştırıldığını anlatan Yıldırım, amaçlarının bütün bu lejyon kalesini ortaya çıkartmak olduğunu söyledi.

Yıldırım, lejyon yapısının, restorasyonu tamamlandıktan sonra modellenerek turizme kazandırılacağını da bildirdi.

 

13.09.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super