Anasayfa / Arkeoloji / Sondaj Kazısında Roma Dönemi Ev hamamı Bulundu.

Sondaj Kazısında Roma Dönemi Ev hamamı Bulundu.

İznik’te bir vatandaş sit alanı içerisindeki arazisine bina yapmak için yetkili kişilere başvurdu. Görevli arkeologlar ile birlikte yapılan sondaj kazısı sırasında alanda toprak altından çıkanlar herkesi çok şaşırttı.

iznikromabuluntu2

Görevli arkeologların itina ile çalışma yaptığı alanda meydana çıkan hamam kalıntılarında kırmızı tuğladan silindir biçiminde yapılmış olan su yolu, hemen yanında taştan yapılmış 3 basamakla inilen kişisel banyo havuzu ve 3 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde geometrik desenlere sahip taban mozaiği mevcut.

iznikromabuluntu

İznik müzesi yetkililerinin meydana çıkarmış olduğu hamam kalıntıları Selçuk Mahallesi Çayır sokakta bulundu.  Meydana çıkan evin ise zengin bir Romalı’ya ait olduğu tahmin edilmekte.

 

21.05.2016 Arkeoskop

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super