Anasayfa / Arkeoloji / Afrika / Sualtı Arkeolojisi İçin Robot Geliştirildi.

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Sualtı Arkeolojisi İçin Robot Geliştirildi.

U-CAT adı verilen, kaplumbağadan esinlenerek bir sualtı robotu üretildi. Estonya’da Tallinn Teknoloji Üniversitesi mühendisleri ile oluşturulan, bir ekip tarafından geliştirilen robot, sualtı arkeolojisi için yeni bir yaklaşım olarak umutları yükseltiyor.
Bu robotun pervaneleri, bir yüzgeç görevi görerek büyük manevra kabiliyetini araştırmacılara kazandırmaktadır. Arkeologlar tarafından İkinci Dünya Savaşı sonrasında Baltık Denizi’nde erişimi zor olan gemi batıkların incelenmesinde yardımcı olabileceği söyleniyor.

robot3
U-CAT tasarımcısı Taavi Salumae açıklıyor:
“Şu anda sualtında kullanılan böyle robotlar vardır, ancak mevcuk robotlar gercekten büyük ve çok pahalıdır ve özel olarak sualtı arkeolojisi için yapılmış değildir. Arkeolojik amaçlı kullanım için bu robot benzersizdir.”

robot4
U-CAT karışıklık olmaması için bir kontrol kablosuna ihtiyaç duymuyor, böylece aynı zamanda sualtındaki hassas arkeolojik malzemeye zarar gelme riskini de en aza indirmektedir. Aynı zamanda batığın içini ve dışını sonradan görmek için videolar çekebilmek için kamera sistemi de vardır.

robot
Hızla yönünü değiştirmek için dört silikon malzemeden yapılmış paleti, kaplumbağanın suyun içindeki hareketlerinden esinlenerek yapılmıştır.
Salumae “Geleneksel pervanelere göre palet yapılmasının farklı avantajları vardır. Örneğin, denizin dibinden gelen sediment parçalarını getirmesi en önemli avantajıdır.” diyor.

robot2
Arkeologlar gemi kalıntılarının iyi korunması bakımından Baltık Denizinin sualtı keşifleri için mükemmel koşullarda olduğunu söylüyorlar.

Dikkatinizi Çekebilir...

Arkeologlar Mısır’da Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un Büstünü Buldu

Yapılan açıklamalara göre, Mısır’da antik bir bölgenin kazısı sırasında neredeyse 1900 sene önce yaşamış bir …

Röportaj – Patara’da Tarih Yeniden Yazılıyor

‘Patara Kazıları’nın bu yıl 30’uncu yıl dönümü. Kazı Başkanı Prof. Havva Işık, bölgedeki çalışmaların tüm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super