Anasayfa / Arkeoloji / Afrika / Sualtı Arkeolojisi İçin Robot Geliştirildi.

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Sualtı Arkeolojisi İçin Robot Geliştirildi.

U-CAT adı verilen, kaplumbağadan esinlenerek bir sualtı robotu üretildi. Estonya’da Tallinn Teknoloji Üniversitesi mühendisleri ile oluşturulan, bir ekip tarafından geliştirilen robot, sualtı arkeolojisi için yeni bir yaklaşım olarak umutları yükseltiyor.
Bu robotun pervaneleri, bir yüzgeç görevi görerek büyük manevra kabiliyetini araştırmacılara kazandırmaktadır. Arkeologlar tarafından İkinci Dünya Savaşı sonrasında Baltık Denizi’nde erişimi zor olan gemi batıkların incelenmesinde yardımcı olabileceği söyleniyor.

robot3
U-CAT tasarımcısı Taavi Salumae açıklıyor:
“Şu anda sualtında kullanılan böyle robotlar vardır, ancak mevcuk robotlar gercekten büyük ve çok pahalıdır ve özel olarak sualtı arkeolojisi için yapılmış değildir. Arkeolojik amaçlı kullanım için bu robot benzersizdir.”

robot4
U-CAT karışıklık olmaması için bir kontrol kablosuna ihtiyaç duymuyor, böylece aynı zamanda sualtındaki hassas arkeolojik malzemeye zarar gelme riskini de en aza indirmektedir. Aynı zamanda batığın içini ve dışını sonradan görmek için videolar çekebilmek için kamera sistemi de vardır.

robot
Hızla yönünü değiştirmek için dört silikon malzemeden yapılmış paleti, kaplumbağanın suyun içindeki hareketlerinden esinlenerek yapılmıştır.
Salumae “Geleneksel pervanelere göre palet yapılmasının farklı avantajları vardır. Örneğin, denizin dibinden gelen sediment parçalarını getirmesi en önemli avantajıdır.” diyor.

robot2
Arkeologlar gemi kalıntılarının iyi korunması bakımından Baltık Denizinin sualtı keşifleri için mükemmel koşullarda olduğunu söylüyorlar.

Dikkatinizi Çekebilir...

Mozaikli Lahitten Mumyalanmış 2 Ceset Çıkarıldı

İznik’te  Hisardere Mahallesi yolu üzerinde İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma Dönemine ait olan 3’üncü yüzyıldan kalma …

Doğu Anadolu’da 2600 Yıl Önce Oluşturulmuş ‘Toplu Konut’ Alanı

Van’ın Erciş ilçesinin kuzeyinde yer alan Zernaki Tepe’de, modern toplu konut anlayışının Doğu Anadolu’daki ilk örneği olduğu düşünülen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super