Anasayfa / Arkeoloji / Tam 6 Milyon Yıllık

Tam 6 Milyon Yıllık

Yamula Barajı civarında yaşayan Murat adıyaman, keçilerini otlattığı  sırada arazide devasa boyutlarda kemikler buldu. Adıyaman’ın yetkililere bilgi  vermesi üzerine kemiklerin incelenmesi için çalışma başlatıldı. Üç ila 6 milyon  yıllık olduğu tahmin edilen kemiklerin bazılarından Müze Müdürlüğü yetkililerince  alınan numuneler, müzeye götürüldü. Kemiklerin ve bulundukları yerin fotoğrafları da Gazi Üniversitesine gönderildi.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kayseri  Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte geçen  yıl da 9 milyon yıl öncesine tarihlenen zürafa fosili bulunduğunu, bir yıl arayla  bulunan kemiklerin bu açıdan önem taşıdığını belirtti.

Yamula Barajı çevresinde suların çekilmesiyle farklı fosillere  ulaştıklarını vurgulayan Özsoy, şunları kaydetti:  “Eylül ile ekim ayları su seviyesinin çekildiği zamanlar. Bu su çekilmesiyle birlikte sahilde enterasan şeyler gözlemliyoruz. Bu noktada sadece gözlemlemek bir tarafa, Kayseri’de özellikle ÇEKÜL Vakfı olarak duyarlı vatandaşlarımızla hep iç içeyiz. En duyarlı vatandaşlarımız da bu noktada  nitelikli ve bilgili çobanlar. Biz çobanlarla iç içeyiz ve onları seviyoruz.  Onların ihbarları, bilgileri çoğu zaman çok işimize yarıyor. Burayı da yine  bölgedeki bir çobanın bildirmesiyle bulduk. Yoksa bütün Kayseri’yi tanımak,  gezmek mümkün değil. Bilinçli olan bu arkadaşımız bu buluntuların zarar görmemesi  için kendine göre bir koruma planı yapmış. Bu kemiklerin dağılmaması için  kemikleri neredeyse saklamaya çalışmış.”

Fosillerin 3 ila 6 milyon yıllık olduğunu tahmin ettiklerini anlatan  Özsoy, “Resimler üzerinden paleontologlarla bu bilgileri ve buluntuları  paylaştığım zaman bu devasa kemiklerin fil veya mamutla ilgili olabileceğine dair  bilgi verdiler. Tabii asıl sonuçlar gerçek ve yerinde inceleme yapıldıktan sonra  açığa çıkacaktır. Zamanıyla ilgili de yine diğer zürafa fosilinde olduğu gibi  milyonlarca yıl öncesine dair yuvarlak bir bilgi verebiliriz.” dedi.

Bu tip buluntuların kent için önemli olduğunu vurgulayan Özsoy, “Bu  buluntuların kente kazandırılması, üniversitelerimizin bu noktada çalışma  yapması, müzelerimizin bu buluntulardan yararlanmaları ve özellikle bilim  merkezlerimizde sergilenmesi Kayseri için oldukça yararlı olacaktır.” diye  konuştu.  Özsoy, buluntuların korunması için su seviyesinin düşük olduğu  zamanlar değerlendirilerek kurtarma kazısı yapılması gerektiğine işaret etti.

Çoban Murat Adıyaman da bulduğu fosillerin ülke için değerli  olabileceğini düşündüğünü ifade ederek, “Keçileri otlatırken buradaki fosiller  dikkatimi çekti. Daha sonra müze çalışanlarına bilgi verdik. Onlar da inceleme  yapıp numune aldı.” şeklinde konuştu.

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super