Anasayfa / Arkeoloji / Tarihi Tapınak Ayağa Kaldırılacak

Tarihi Tapınak Ayağa Kaldırılacak

Seferihisar Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından açılan ‘Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı’na İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Seferihisar Kaymakamlığı ortaklığıyla başvurdu. Program kapsamında sunulan, ‘Teos Ören Yeri Dionysos Tapınağı Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri Hazırlanması Projesi’ İZKA tarafından başarılı bulundu ve kabul edildi.  Ekim ayı içerisinde sözleşme imzalanarak başlayacak ve 15 ay sürecek olan proje kapsamında, Dionysos Tapınağı projeleri hazırlanarak kurul onayı alınacak ve Teos Ören Yerinin bilinirliğinin arttırılacağı çalışmalar yapılacak.

‘GÜN GELECEK O HAYAL GERÇEKLEŞECEK’

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, tapınağı ayağa kaldırmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası arenada Teos Antik Kentinin de  tanınırlığının arttırılacağını belirterek, şöyle söyledi:

“Projenin kabul edilmiş olması bizim için çok değerli. Teos Antik Kenti’nin kazı çalışmaları başlaması için 2009 yılında göreve gelir gelmez büyük çaba harcamıştık. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan da çok büyük destek görmüştük. Kazı çalışmaları Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında devam ediyor. Teos’un tarihi güzelliklerini gün ışığına çıkarmaya devam ediyoruz. İZKA tarafından açılan program, tam Dionysos Tağınağı’yla ilgili yapmayı düşündüğümüz çalışmalar için biçilmiş kaftandı. Şimdi proje kapsamında Teos Antik Kenti Dionysos Tapınağı projeleri hazırlanarak kurul onayı alınacak, ‘Teos Kent Günleri’ düzenlenecek, Dionysos Tapınağı’nın dünyaca ünlü mimarı Hermogenes ve tapınağın mimarisi üzerine uluslararası konferans düzenlenecek. Böylelikle, tapınağı ayağa kaldırmak için önemli adımlar atılırken ulusal ve uluslararası arenada Teos Antik Kenti’nin tanınırlığı arttırılmış olacak. Gün gelecek, tarihte ilk Aktörler Birliği’nin kurulduğu bu kentte iade-i itibar verilecek ve kazıya başladığımız ilk gün söylediğimiz gibi ‘Oscar Töreni’ bir gün Teos’ta yapılacak. Tüm bunlar için çok heyecanlıyız. Tarihi tapınak ayağa kalkacak.”

Antik Kent 2009 yılından beri yapılan kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkartılmaya devam ediyor. Bu kent,  M.Ö. 2 bin yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kuruldu ve burada uzun yıllar Karyalılar yaşadı. 3’üncü yüzyılda Dionysos Oyuncular Birliği’nin merkezi olan 12 İyon kentinden biri olan Teos Antik Kenti’nde, oyuncular özel haklara sahip olarak yaşıyorlardı. En büyük Dionysos tapınağı Teos’ta bulunuyor.

21.09.2018 DHA

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super