Anasayfa / Arkeoloji / Tripolis İle Hierapolis Antik Kentlerini Birbirine Bağlayan Tarihi Yol Açığa Çıkarılacak

Tripolis İle Hierapolis Antik Kentlerini Birbirine Bağlayan Tarihi Yol Açığa Çıkarılacak

Denizli’nin Buldan ilçesinde bulunan geçmişi yaklaşık 6 bin yıl öncesine dayanan Tripolis ile Hierapolis Antik Kentlerinin birbirine bağlanması için tarihi yol açığa çıkarılacak.

Çalışmalar tamamlandığında tıpkı geçmişte olduğu gibi günümüzde de iki tarihi kent birbirine bağlanmış olacak.

Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden birisi olan Tripolis Antik Kenti, ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Kurban Bayramı nedeniyle gelen yerli ve yabancı turistlerin de Tripolis’i ziyaret etmek amacıyla bölgeye geldikleri belirtildi. Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman, antik kentte yıllardır yapılan kazı çalışmaları ile birçok eserin gün yüzüne çıkarıldığını hatırlattı. Kentin turistler tarafından önemli bir destinasyon merkezi haline geldiği ifade eden Duman şunları söyledi:

 

“Biz bu bölgedeki yerleşimin günümüzden yaklaşık 6 bin yıl önceye kadar dayandığını tespit ettik. M.Ö. 5500’den başlayan bu yerleşim, M.S. 13. yüzyıla kadar aynı bölgede kesintisiz olarak devam etmiş. 2012’den, 2018’e kadar yapılan kazı çalışmalarında biz kentin farklı bölgelerinde çalıştık, bu bölgelerde de tiyatrodan hamama, kiliseden ana caddelere kadar hatta çeşmeye kadar birçok yapıda çalışmalarımız devam etti. Artık Tripolis, binlerce turistin ziyaret ettiği çok önemli bir destinasyon merkezi haline geldi.”

“Burayı tanıtmak en önemli hedefimiz”

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay da, kenti tanıtmak amacıyla belediye olarak canla başla çalıştıklarını ifade etti. Karayolları Genel Müdürlüğü ile Hierapolis ve Tripolis Antik Kentleri’ni birbirine bağlayan tarihi yolu açığa çıkarmak için çalışma yaptıklarını kaydeden Gülbay, “Tripolis Antik Kenti yaklaşık 6 bin yıldır medeniyetin hüküm sürdüğü çok önemli yerlerden birisi. Denizli’nin üç önemli antik kentinden biri. Leodikya, Hierapolis ve Tripolis gerçekten Denizli’nin en önemli tarihsel, arkeolojik varlıkları ve burayı tanıtmak en önemli amaçlarımızdan bir tanesi. Hierapolis Tripolis’i birbirine bağlayan bir turizm yolu var tarihte. Bu yolun açılması ile ilgili çalışmalar var. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz bu konuda önemli çaba içerisinde ve Karayolları Genel Müdürlüğünde de bu süreç devam ediyor” şeklinde konuştu.

25.08.2018 İHA

Dikkatinizi Çekebilir...

İznik’te 3 farklı Döneme Ait Üst Üste Yapılmış Yollar Tespit Edildi

İznik’te tarihi surlardan biri olan İstanbul Kapı bölümünde geçen yıl başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları …

Kurul Kalesinde Yeni Eserler Çıkmaya Devam Ediyor

Doğu Karadeniz‘de bulunan ve tarihi 2 bin 300 yıla dayanan Ordu Kurul Kalesi‘nde, 2010’dan bu yana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super