Anasayfa / Arkeoloji / Türkiye’nin Su Altı Arkeoloji Müzesi: Batık Bazilika Projesi

Türkiye’nin Su Altı Arkeoloji Müzesi: Batık Bazilika Projesi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, iznik’te göl kıyısının 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte bulunan ve 1500 yıl önce Aziz Neophytos adına inşa edilen bazilikanın su altı arkeoloji müzesine dönüştürüleceği açıklamasında bulundu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’i ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 1500 yıllık bazilikada Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Uludağ Üniversitesiyle ortaklaşa sürdürülen kazı faaliyetleri ile bölgeye kazandırılması düşünülen müze projesinin değerlendirmesini yaptı.

Turizme Beklenen Büyük Katkı

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çalışmalar tamamlandığında, arkeoloji müzesinin turizme büyük katkı sağlayacağını, yapılan kazı çalışmalarından çıkan eserlerin müzede sergileneceğini bildirdi. Yapılması planlanan kule ile gece ve gündüz tarihi bölgedeki kalıntıların izlenebileceğini de ifade eden Başkan Aktaş, “Ayrıca burada profesyonel dalış kursları düzenlenecek. Malzemeleri yanında bulunan vatandaşlarımız, rahatlıkla kazı alanına dalış gerçekleştirebilecek” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay gelir gelmez müze konusunda harekete geçeceklerini söyleyen Başkan Aktaş, kazı alanından gelen tarihi eserlerin müze binasında ziyaretçilere açık olacağını belirtti. Başkan Aktaş, “Ayrıca binada dalış kursları için derslikler, görevli arkeologlar için ofis mekanları da bulunacak” dedi.

20 metrelik Gezi Kulesi Projesi

Başkan Alinur Aktaş, tarihi alana bazilikayı kuş bakışı görecek bir kule inşa edileceğini belirtti. 20 metre yüksekliğindeki kulenin vatandaşlar tarafından, gece ve gündüz gezileri düzenlenerek, gerekli tüm tedbirler alınarak, kullanılabileceğini vurguladı ve  “İlgilenen vatandaşlarımız, kazı alanını ‘herhangi bir engele maruz kalmadan’ belirlenen saatler içerisinde inceleyebilecek. Kule ile tarihi kalıntılar görülebilecek” açıklamasında bulundu.

İsteyenlere Dalış İmkanı

Projenin turizme büyük katkı sağlayacağını belirten Başkan Aktaş, su altı arkeoloji müzesi oluşturarak hem Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini hem de alanı ziyaret edenlere ‘geçmişi yüzyıllar öncesine uzanan’ müthiş bir tarihi seyir imkanı sunacaklarını vurguladı. Başkan Aktaş, “Proje çerçevesinde profesyonel dalış kurslarımız da olacak. Dalış yapmaya meraklı vatandaşlarımız İznik’e gelerek, kurs alabilecek. Kursun ardından kazı alanına dalış gerçekleştirebilecek. Her açıdan çok yönlü bir proje. Başlamak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

Arkeoloji Kazılarına Devam

Müze çalışmaları sürerken yapılan kazı çalışmalarının bundan olumsuz etkilenmeyeceğini bildiren Başkan Aktaş, müze ve kazı faaliyetlerinin birbirinden olumsuz etkilenmeden kesintisiz devam edeceğini belirtti. Başkan Aktaş, “Müze hizmete alındıktan sonra da kazılar sürecek. Sadece göl kıyısına 20 metre mesafesi bulunan alan değil çevresi de taranıyor. Dolayısıyla çok daha farklı bulgularla karşılaşabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Şahin: Sürekli eğitim verecek bir enstitü hedefleniyor

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, hedeflerinin bazilika bölgesini su altı arkeolojisi konusunda ulusal ve uluslararası sürekli eğitim verecek bir enstitü haline getirmek olduğunu belirtti.

16.08.2018 ARKEOLOJİK HABER

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super