Anasayfa / Arkeoloji / UNESCO ve Guinness Yolunda: Tarihi Uzunköprü

UNESCO ve Guinness Yolunda: Tarihi Uzunköprü

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bulunan ve 1443 yılında inşa edilen, 1306 metre uzunluğundaki tarihi taş köprü, Avrupa Postaları tarafından düzenlenen ‘Pul Yarışması’nda fotoğrafıyla birinci seçilerek, ‘Altın Pul’ ödülüne layık görüldü. Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Türkiye, Edirne ve Uzunköprü’nün tanıtımı için önemli olduğuna dikkat çekerek tarihi köprünün bu ödülle yeniden gündeme taşınmasının sevindirici olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa Postaları’nın bu yılki yarışmasında tarihi Uzunköprü’nün basıldığı pul, Avrupa 1’incisi oldu. Bu konu için yaptığımız çalışmalar vardı. PTT Genel Müdürlüğü’ne Uzunköprü olarak çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’de bin tane belediyeye Uzunköprü Belediyesi olarak hazırladığımız afişlerle birlikte Avrupa Postaları’nın internet sitesi üzerinden oy vermelerini rica ettik. Bu yarışmadaki 1’incilik Türkiye’nin, Edirne ve Uzunköprü’nün tanıtımı için çok önemliydi. Fotoğrafı çekenden, PTT Genel Müdürlüğü’müze kadar herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’de Kars Kalesi de bu anlamda birkaç yıl önce ‘Altın Pul’ ödülü kazanmıştı.”

Köprünün, 2’nci Murat döneminde tamamlandığını ve önemli detaylara sahip olduğunu ifade eden İşbilen, “UNESCO’nun Geçici Kültür Mirası Listesi’ne girmiş olan bir köprü. Bunlara ilişkin bilgiler yarışma içeriğinde yoktu, belediye olarak başvurarak bu bilgileri tamamlattık. Bunlarla birlikte bütün çalışma bir araya geldi. Bakü’de açıklanan oylama sonucu Uzunköprü pulu 1’inci oldu” dedi.

Tarihi taş köprünün Guinness Rekorlar Kitabı’na alınması için de çalışmaların sürdüğünü belirten İşbilen, şunları söyledi: “Dünyanın en uzun taş köprüsü olarak Çin’de bir köprü belirlendi. Ancak o köprünün genişliği, bizim Uzunköprü kadar değil ve üzerinden herhangi bir vasıta geçmiyor. Biz şimdi yeni bir başlık adı altında ona çalışıyoruz. Bununla ilgili fotoğraf, belge ve bilgileri Guinness de yeni açılan başlıkta bir dünya 1’inciliği alma yolundaki çalışmalarımız sürüyor. Çok kısa zamanda bunu da neticelendireceğiz. Bunun için en uzun ve üstünden araç geçen genişlikte köprü anlamında bir başlık açılıyor.”

SİMSİYAH AKAN ERGENE SIKINTISI

Tarihi taş köprünün, simsiyah akan Ergene Nehri’nin üzerine kurulu olduğunu belirten İşbilen, turizm ve sağlık  Ergene Nehri’nin temizlenmesi için 2011 yılında ‘Şafak Harekatı’ adıyla proje başlattıklarını, dere yataklarının temizlendiğini ve atık arıtma tesisleri yapıldığını söyledi. Enis İşbilen, son olarak Ergene Nehri’nin temiz akması gerektiğini vurguladı.

20.10.2018 DHA

 

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super