Anasayfa / Arkeoloji / Urartulardan Günümüze Ulaşan Savatlı Gümüş İşlemeciliği

Urartulardan Günümüze Ulaşan Savatlı Gümüş İşlemeciliği

Urartu medeniyetine kadar uzanan Van’ın geleneksel sanatlarından biri olan savatlı gümüş işlemeciliği,  Van’da günümüzde Erdal Binici’nin atölyesinde yaşatılıyor.

1915 öncesine kadar 120 atölyenin bulunduğu Van’da sanayileşmeyle eski önemini yitiren savatlı gümüş işlemeciliğini yaşatan Binici, iyi bir antikacı ve bakır ustası olan babasından öğrendiklerini de çocuklarına da öğretiyor.

Üretim bölümünde Erdal Binici, çelik kalemiyle gümüş bilezik, kolye, vazo gibi ürünlerin üzerine kanallar açarak Van’ın geleneksel ürünleri ve Urartu figürlerini işliyor.

Binici, bakır, kurşun, kükürt ve gümüşün karıştırılmasıyla elde edilen çubuk halindeki savatı yüksek ısıda eriterek gümüş üzerine işlediği motif oymaların üzerini kaplıyor.

Bu aşamadan sonra soğuması için beklettiği gümüşü zımparalayarak işlediği figürleri ortaya çıkaran Binici, cilalama işleminin ardından satışa hazır hale getiriyor.

Yaptığı her işlemi atölyede yetiştirdiği ustalara ve çocuklarına anlatan Binici, böylece bu sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlıyor.

 

 

 

 

 

Binici, “Bu, bize babadan kalan bir meslek. Üçüncü kuşak olarak çocuklarımızı yetiştiriyoruz. Nesilden nesile giden bir çalışma. Savat Van’a özgü bir sanat. Eskiden 120 atölyenin olduğu ve her atölyede 12 kişi çalıştığı biliniyor. 1920’lerden sonra yok olmaya başlamış. Aile olarak bunu ayakta tutuyoruz. İnşallah bundan sonra da devamı gelecek.” diye konuştu.

Savatın üç metal bir ametalden oluşan, gümüşün üzerindeki siyah süsleme olduğunu vurgulayan Binici, “Savat, gümüşün üzerindeki siyah süslemenin adıdır. Savatı yapacak usta kalmadı ne yazık ki.” dedi.

“Babam iyi bir antikacı ve bakır ustasıydı”

“Bu sanatı olduğu yerde de bırakmadık ve geliştirdik. Urartu idollerini savatla birleştiren dünyada tek firmayız. Bugüne kadar kimse böyle çalışma yapmadı. Biz bunu yapıyor ve geliştiriyoruz. Biz babadan öğrendik bu mesleği. Yapımızın altında babamın birikimi vardır. Çok iyi bir antikacı ve bakır ustasıydı. Vazo yapıyoruz, üzerine kanatlı sfenks işliyoruz. Bunu yapacak başka bir usta yoktur.”

Binici, savat sanatını öğrettiği çocuklarının kendisinden daha güzel eserler ortaya çıkardığına söyleyerek, atölyede özellikle teknolojiyi kullanmadığını ve geleneksel yöntemleri yaşatmaya özen gösterdiğini sözlerine ekledi.

19.08.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super