Anasayfa / Arkeoloji / Afrika / Vasco De Gama’nın Gemisi Bulundu

Vasco De Gama’nın Gemisi Bulundu

National Geographic’in katkılarıyla yapılan arkeolojik araştırmalar önemli bir keşifle sonuçlandı.

Umman açıklarında  bulunan ve Esmeralda’ya ait olduğu düşünülen batık, en az 500 yıllık bir Portekiz kalyonu özellikleri taşıyor.

 

Esmeralda, Vasco De Gama’nın Portekiz ile Hindistan arasında yeni deniz rotası çizmek üzere 1498’de oluşturduğu filonun bayrak gemisiydi.

Önceden keşfedilen ümit burnunu dolaşıp doğrudan Hindistan’a ulaşan ilk kaşif olan De Gama, sonraki seferlerinde Hindistan rotasını geliştirmiş ve deniz ticaretinde Avrupalıların üstünlüğü ele geçirmesini sağlamıştı. Esmeralda, bu keşif ve rota düzenleme seferlerinde önemli rol oynamıştı.

1503’te Umman sahillerinde Afrikalı korsanların saldırısına uğrayan, daha sonra sert bir fırtınada kıyıya sürüklenerek kayalara çarptığı bilinen geminin battığı nokta uzun süredir araştırılıyordu.

Umman sahillerinde keşfedilen batığın Esmeralda’ya ait olduğunu gösteren en önemli kanıt,  geminin kaptanı ve Vasco De Gama’nın amcası Vincente Sodre’nin adının baş harflerinin bulunduğu yazı gereçleri.

1998 yılında yeri tespit edilen, 2013 – 2015 yılları arasında arkeolojik dalışlar yapılan batıkta ayrıca, Esmeralda’nın tarihçiler tarafından aktarılan mimari özellikleri ile de karşılaşıldı.

Altın ve gümüş Portekiz sikkeleri ile top mermilerinin de bulunduğu batık, arkeologlara göre, keşifler çağının en ünlü gemisi Esmeralda olduğunu kanıtlayan yeni buluntular verebilir.

 

Avrupa’dan çıkıp doğrudan Hindistan’a giden ilk kişi olarak bilinen Vasco De Gama deniz ticaretinde Avrupalıların üstünlüğü ele geçirmesini sağlamıştı.

NTV

Dikkatinizi Çekebilir...

Hazar Gölü’nde “Batık Şehir”

Elazığ‘ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde bulunan ve halk arasında “Batık Şehir” adıyla bilinen tarihi yerleşim …

İki Fransız Araştırmacı İle Deneysel Arkeoloji

Fransa Ulusal Araştırma Ajansı (CNRS) Arkeoloji ve Etnoloji Araştırma Merkezi (MAE) Müdürü İsabelle Sidera ile Tarih Öncesi ve Teknoloji Laboratuvarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super