Anasayfa / Arkeoloji / Afrika / Yeni Yılın Antik Kökeni

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Yeni Yılın Antik Kökeni

Her yıl Aralık ayının son gecesinin Ocak ayına bağlandığı dakikaları yeni yıla giriş olarak kutlamaktayız.Peki bunun kökeni nereye dayanıyor neden bu tarih?

Olayın aslında bizler yeni olmayan ya da doğrusal düşünerek söylersek takvimin değişmesi dışında hiçbir yenilikten veya döngüsel durumdan bahsedemeyeceğimiz bir günü yeni yıl olarak adlandırmaktayız.Kadim topluluklar için yeni yıl astronomik veya iklimsel döngüler üzerinden değerlendirilmekteydi. Yani kutlu olan yeni bir takvime sahip olmak değildi.Mısırlılar için yıllık döngü Nil’in taşkınları ile bağıntılı astronomik bir gözlemin ürünüydü ve kutlamalar bunun için yapılırdı. Persliler yeni yılı bahar ekinoksuna bağlı olarak kutlamaktaydılar.Antik Yunan’da yeni yıl kış döngüsü ile ilintiliydi.

new year 2

Yeni yılı kutlama, daha doğru bir tabir ile yıllık döngüyü kutlamaya dair en eski kayıtlar antik Babil’den gelmektedir.Babil için yılbaşı ilkbahar ekinoksu yani mart ayı sonlarına denk gelmekteydi. Onlar için yeni yıl, doğanın kendini yenilemesi anlamını taşımaktadır. Akitu denen festival, halkın yaklaşık 11 gün süre ile kutladığı yenilenme kutlamalarıdır. Festival sırasında şehirdeki tanrı heykelleri etrafında, geçit törenleri gerçekleştirilirdi ve bu kaosa karşı zaferi sembolize ederdi. Babil için yeni yıl, sembolik bir temizlenmeydi.

akitu-new-years-eve

Akitu’nun en ilgi çeken geleneği ise kralın her festivalde aşağılanmasının gerekmesidir. Tanrı Marduk’un temsilcisi olan bir rahip, kralı ağlatmak için elinden geleni yapardı eğer hükümdar ağlarsa bu Marduk’un memnun olduğu anlamına gelir ve kralın kanunları genişlerdi. Çoğu tarihçi bu ritüeli kralın ilahi gücünü halk karşısında tazelemek için monarşi tarafından kullanılan bir oyun olarak görmektedir. Öyle ya da değil yenilenme ve ruhsal temizlik gibi kavramlar en azından yeni olanı tanımlamak için bugün ki duruma oranla için daha geçerli verilerdir.

new year

Günümüzde Ocak’ın yılın başı olmasını temelleri ise Roma döneminde atılmıştır. Romalılar için yılbaşı yani yeni yıl tıpkı diğer pek çok antik toplulukta olduğu gibi bahar ekinoksudur. Roma kurucusu Romulus tarafınca oluşturan takvime göre yeni yıl ilkbahar ekinoksundan başlayarak 10 ay ve 304 gün olarak kabul edilmiştir. MÖ. 8. yüzyıla dayanan bu takvimde zamanla döngüsel bir problemler baş göstermeye başlamıştır. Bu hatayı düzeltmek ise Brütüs’ün Caesar’i Julius Caesar’e kalmıştır. MÖ. 49’da Julies Caesar bu problemi döneminin ünlü astronomları ve matematikçilerine danışarak çözme kararı almıştır ve bugün bizim kullandığımız takvim olan Gregoryen takviminin temeli olan Julien takvimini oluşturmuştur.

future

Bu yeni takvimin ilk ayı içinse Roma mitolojisinin ikiyüzlü tanrısı “Janus” temel alınmıştır. Çünkü Janus değişimin ve başlangıcın tanrısıdır. İkiyüzlü bir tanrı olan Janus birbirinin aksi yönüne bakan iki yüz olarak betimlenmiştir. Janus’un ikiyüzlülüğü de buna dayanmaktadır. Yılın ilk ayıda tıpkı Janus gibi bir yönüyle geçen yıla, bir başka yönüyle de gelecek yıla bakmaktadır. Yani yılın ilk ayı değişimin ve başlangıcın ayıdır. Julien takviminde de bu konsept üzerinden yılın ilk ayının ismi “Januarius” olarak belirlenmiştir. Batı dillerindeki january, januar (ocak ayı) ay isimleri de buradan türemiştir. Yani ocak ayının kökeni Janusdur.

Julius Caesar ise Janus’un yüzü suyu hürmetine Ocak’ın 1’ini yeni yıl olarak belirlemiştir.

Bu doğrultuda Romalılar yeni yeni yıllarını Janus’a adaklar sunarak evlerini defne yaprakları ile süsleyerek, tanrılarından iyi bir servet dileyerek, birebirlerine incir vererek ve bal alışverişi yaparak yeniden bir başlangıç olarak kutladılar.

new-yr

Hiristiyan kilisenin egemenlik kazanması ile bir çok yılbaşı kutlaması hristiyan olmayan paganlara özgü bir davranış olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle İ.S. 567 yılında Roma katolik kilisesi 1 Ocak’ın yeni yıl başlangıcı olarak kutlanmasını ortadan kaldırmıştır. Ortaçağda yılbaşı farklı yerlerde farklı tarihlerde kutlanmıştır. Bu tarihler, 25 Aralık İsa’nın doğumu, 1 Mart ve hristiyanlara özgü önemli bir gün olan (Feast of the Annunciation) 25 Mart günleridir.

Takvimde son büyük reform İ.S. 1582 yılında XIII. papa Gregory tarafından yapılmıştır ve 1 Ocak tarihi yıl başlangıcı olarak yeniden yürürlüğe konmuştur. Fakat yeni Gregorgian takvimi sadece Roma katolik kilisesinin egemen olduğu ülkelerde gözlenmiştir. Protestan ülkeler bu takvimi kabul etmekte çok yavaş davranmışlardır. Yaklaşık 200 yıl sonra İ.S. 1792 yılında Britanya imparatorluğu ve Amerikan kolonileri Gregorian takvimini ve 1 Ocak tarihinin yeni yılın başlangıcı olduğunu kabul etmişlerdir. O tarihe kadar bu ülkeler 25 Mart tarihini yeni yılın başlangıcı olarak kullanıyorlardı.

Mutlu Yıllar…

ancient origins

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Adet Yorum

  1. Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super