Anasayfa / Arkeoloji / Yenikapı Müzesi Yankı Uyandıracak

Yenikapı Müzesi Yankı Uyandıracak

İstanbul arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün sorumluluğunda sürdürülen kazıların tamamlanmasının ardından İstanbul’un tarihini değiştiren eserlerin bir müzede toplanarak sergilenmesi için çalışmalar başladı. İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, Türk bilim insanları kadar pek çok ülkeden bilim insanının müzeyi heyecanla beklediğini belirtti.
İstanbul’un dünyanın en zengin gemi batığı koleksiyonuna sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, yılda yaklaşık 1 milyon 200 bin ziyaretçinin gezdiği İsveç’in başkenti Stockholm’deki Vasa Müzesi’yle, kurulması planlanan Yenikapı Müzesi’ni karşılaştırdıklarını söyledi.

YENİ KAPI2
‘Yankı uyandıracak’
Kocabaş, “Dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken ve Stockholm’e büyük turist geliri kazandıran Vasa Müzesi bir gemi gibi tasarlanmış. Metro ve Marmaray istasyonlarının bulunduğu noktada kurulacak müze, batıkların korunması için Vasa Müzesi’ndeki gibi iklimlendirme sistemine sahip olacak. Müze, İstanbul’un geçmişine ışık tutarken dünya çapında yankı uyandıracak” dedi.

YENİ KAPI
İstanbul’un Yenikapı semtinde 2005-2013 arasında sürdürülen kazılarda elde edilen tarihi eserler ve gemi batıkları dünyanın dikkatini çekmişti. Bilim insanları İstanbul’un tarihini değiştirecek kalıntılara ulaşırken günümüzden 8 bin 500 yıl öncesine ait eserler, Grek,Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini anlatıyordu. Toprağın altından elde edilen 37 gemi kalıntısı ise dünyanın en zengin batık topluluğunu oluşturdu.

 

17.05.2016 Milliyet

Dikkatinizi Çekebilir...

Arkeologlar Mısır’da Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un Büstünü Buldu

Yapılan açıklamalara göre, Mısır’da antik bir bölgenin kazısı sırasında neredeyse 1900 sene önce yaşamış bir …

Röportaj – Patara’da Tarih Yeniden Yazılıyor

‘Patara Kazıları’nın bu yıl 30’uncu yıl dönümü. Kazı Başkanı Prof. Havva Işık, bölgedeki çalışmaların tüm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super